3. Oktobra 2024.

Asanž: Izabrao sam slobodu umjesto neostvarive pravde

Sloboda govora je na „mračnom raskršću”, novinari ne bi trebalo da budu progonjeni zbog obavljanja svog posla, novinarstvo nije zločin, rekao je ovaj australijski novinar

Pušten sam iz zatvora jer sam priznao krivicu za novinarstvo, a ne zato što je pravni sistem funkcionisao, rekao je osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž pred evropskim poslanicima u Strazburu. Prema njegovim rečima, priznanje krivice po optužbama za špijunažu Sjedinjenih Država je bilo neophodno, jer pravni i politički napori da se zaštiti njegova sloboda nisu bili dovoljni, prenosi „Gardijan”.

„Na kraju sam izabrao slobodu umesto neostvarive pravde. Danas sam slobodan nakon godina zatvora jer sam se izjasnio krivim za novinarstvo”, rekao je Asanž pred Odborom za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Saveta Evrope PACE u Strazburu, u svom prvom javnom obraćanju otkako je oslobođen u junu.

Rekao je da se nada da njegovo svedočenje može da posluži za isticanje slabosti postojećih mera zaštite i pomoći onima čiji su slučajevi manje javni, ali koji su jednako ranjivi.

Asanž je rekao da je sloboda govora na „mračnom raskršću”.

„Bojim se da će biti prekasno ako institucije poput Parlamentarne skupštine Saveta Evrope ne shvate ozbiljnost situacije. Svi treba da učinimo svoj deo kako bismo osigurali da se svetlo slobode nikada ne ugasi, potraga za istinom će živeti i dalje da glasovi mnogih ne budu ućutkani interesima nekolicine”, rekao je on.

Napomenuo je da novinari ne bi trebalo da budu progonjeni zbog obavljanja svog posla.

„Novinarstvo nije zločin”, naglasio je Asanž.

On je, podsetimo, sedam godina proveo u Ambasadi Ekvadora u Londonu, a pet u zatvoru, takođe u britanskoj prestonici. Pušten je u dogovoru sa tužiocima Ministarstva pravde SAD nakon što se izjasnio krivim za pribavljanje i objavljivanje vojnih tajni SAD. Ovaj australijski novinar je optužen da je primio i objavio stotine hiljada ratnih dnevnika i diplomatskih depeša koje su uključivale detalje o zločinima američke vojske u Iraku i Avganistanu. Njegove aktivnosti su slavili zagovornici slobode medija, koji su hvalili njegovu ulogu rasvetljavanju ponašanja američke vojske koje bi, da njega nije bilo, verovatno zauvek ostalo prikriveno.

Među fajlovima koje je objavio Vikiliks nalazi se i snimak napada američkih snaga u Bagdadu helikopterom „apač” 2007, u kojem je poginulo 11 ljudi, uključujući dva novinara Rojtersa.

Kritičari, međutim, kažu da je njegovo ponašanje dovelo u opasnost američku nacionalnu bezbednost i nedužne živote, poput ljudi koji su davali informacije američkim snagama u Iraku i Avganistanu i da je „zalutao” daleko izvan granica tradicionalnih novinarskih obaveza.

Asanž se vratio u Australiju kao slobodan čovek krajem juna. Tada je njegova supruga Stela rekla da mu je potrebno vreme da se oporavi pre nego što javno progovori. Asanžovo jučerašnje pojavljivanje usledilo je nakon što je Parlamentarna skupština Saveta Evrope objavila izveštaj o njegovom pritvoru u Velikoj Britaniji. Parlamentarni odbor za ljudska prava saopštio je da se Asanž kvalifikovao kao politički zatvorenik i da je izdao nacrt rezolucije u kojoj izražava duboku zabrinutost zbog grubog postupanja prema njemu.

Politika.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare